روستای صفرابسته گیلان کجاست ؟

گردشگری , بلاگ ۱۲ دی ۱۴۰۱ ۱,۱۷۶ بازدید

روستای صفرابسته گیلان مکانی بسیار جذاب و دیدنی برای پیاده روی گردشگران در فصل های پاییز و بهار می باشد. چرا که دراین ایام بخصوص فصل بهار به طور متوسط دمای هوا ۱۵ درجه و توام با بارش های ملایم و همچنین هوای خنک بهاری می باشد.

روستای صفرابسته از جاذبه های گردشگری استان گیلان

روستای صفرابسته گیلان

روستای صفرابسته جزء یکی از مکان های گردشگری و توریستی استان گیلان و از توابع بخش کیاشهر شهرستان آستانه اشرفیه می باشد . تاریخ روستای صفرابسته به قدمتی ۱۵۰۰ ساله مشهور است و به همین دلیل از نظر تاریخی هم بسیار قابل توجه گردشگران داخلی و خارجی می باشد . این روستا شامل ۳ بخش با فاصله کمی تقسیم شده و به نام های صفرابسته بالا محله ، میان محله و پایین محله نام گذاری شده و در گویش های محلی به ترتیب به نام های پشل صفرابسته ، بپته نپته و بازارسر میباشد .

شغل اهالی روستای صفرابسته غالبا کشاورزی ، دامداری ، باغداری ، ماهیگیری و پرورش کرم ابریشم است و عمده فراورده های آنان برنج ، تره بار و مرکبات است که در طی مسیر بانوان این خطه برای مسافران مبادرت به پخت نان های محلی و همچنین محصولات کشاورزی شان میکنند .

از جاذبه های توریستی روستای صفرابسته میتوان به جاده های تونلی و در واقع تونل های جنگلی است که سرپوشیده شده از درختان توسکا در پارک جنگلی صفرابسته اشاره کرد . پارک جنگلی صفرابسته در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی آستانه اشرفیه قرار دارد که از شمال به ساحل کیاشهر ، از جنوب به بافت شهری، از شرق به دهکده ساحلی و از غرب به نهالستان کیاشهر متصل می شود . در انتهای این مسیر رویایی تونل مانند و پس از عبور از روستا ساحل دریای زیبای بندر کیاشهر وجود دارد .

درختان توسکا بخش زیادی از پوشش گیاهی این پارک جنگلی را تشکیل می دهند که تقریبا به طور خالص و یکنواخت در سطح پارک و در مجاورت جاده و مزارع برنج پراکنده شده اند. در بخش های دیگری نیز گیاهان بالا رونده با ساقه های در هم پیچیده ای وجود دارد . وجود این درختان و گیاهان در این روستا که از نظر گونه های گیاهی و جانوری بسیار متنوع بوده باعث شده تا هر ساله مورد توجه علاقه مندان و عکاسان طبیعت و حیات وحش قرار می گیرد . این روستا با وجود طبیعتی بکر ، محل رویش درختانی مانند : توسکا، ارگ، لرگ، صنوبر گیلان، بید، تبریز ، طوس ، سرو و انجیر بوده و همچنین وجود حیوانات و پرندگانی مانند : روباه ، شغال ، خوک و قرقاول در پارک جنگلی این روستا گزارش شده است .

بیشتر بخوانید :  چرا سرمایه گذاری در گیلان سود آور است؟

روستای صفرابسته از جاذبه های گردشگری استان گیلان

علاوه بر این، فضای منحصر به فرد این تونل های جنگلی زیبا یکی از بهترین مکان ها برای قدم زدن و لذت بردن از آرامش طبیعت و ثبت عکس های خاطره انگیز گردشگران و همراهانشان می باشد . در حالی که با خیالی آسوده می توانند خودروهای شخصی خود را در پارکینگ های عمومی و انفرادی پارک کنند و بدون ایجاد آلاینده به تنفس هوای پاک در کنار جنگل و دریا بپردازند . همچنین بعد از گشت و گذار در روستای صفرابسته میتوانند از مسیر کیاشهر به زیباکنار و در نهایت به منطقه آزاد انزلی بروند و از آکواریوم منطقه آزاد انزلی دیدن نمایند و هم به مراکز خرید آنجا بروند و مبادرت به خرید نمایند تا تجربه یک سفر عالی را برای خود و خانواده مهیا نمایند .

ویژگی مثبت دیگری که در سفر به تونل جنگلی صفرابسته وجود دارد ، این است که به دلیل قرارگیری آن ما بین آستانه اشرفیه و کیاشهر، گردشگران می توانند سوغاتی های هر دو شهر را پس از طبیعت گردی خود تهیه کنند . اگر مایل به تهیه سوغاتی های آستانه اشرفیه هستید که باید حتما بادام زمینی و برنج آستانه را در لیست خریدهای خود داشته باشید .

علاوه بر این، حصیر بافی ، بامبو بافی ، مروار بافی ، کدوی منقوش ، قالی بافی و گلیم بافی و کدو حلوایی نیز همواره مورد توجه گردشگران در آستانه اشرفیه می باشد . اما اگر سری به بازار ماهی فروشان کیاشهر هم بزنید ، قطعا دست خالی بر نمی گردید چرا که صیادان ، ماهیان صید شده از رودخانه و دریا را اول صبح در بازار به حراج می گذارند . مسافرانی که به سمت کیاشهر می آیند اولین جایی که قدم می گذارند بازار ماهی فروشان است تا به خرید ماهی سفید اقدام کنند .


5/5 - (3 امتیاز)

نظرات کاربران